“Туркменгаз” оголосив “Газпром” неплатоспроможним! Чи скористається з цього Україна?

«Туркменгаз» офіційно оголосив «Газпром» неплатоспроможним: експерти вважають, що це пов’язано з бажанням Туркменії взяти участь в судових кампаніях проти російської фірми, повідомляє портал NovayaGazeta.

«Газпром» з початку року не платить «Туркменгазу» за своїми зобов’язаннями у зв’язку з закупівлями туркменського газу – під впливом світової економічної кризи і західних санкцій російська компанія стала «неплатоспроможною». Повідомлення з таким змістом з’явилося на урядовому порталі Туркменії.

«Саме загадкове у цій публікації – акцент на 2015 рік. Справа в тому, що, за заявами Газпрому, цього року було закуплено всього 4 млрд кубометрів газу проти 11 млрд у минулому році. Це дрібниця, яку Газпром просто не відчув би», – вважає Михайло Крутіхін, партнер консалтингової компанії RusEnergy. Про те, за який термін і в яких обсягах були насправді прострочені платежі офіційної інформації у публічному доступі поки що немає.

Довгостроковий контракт про масовані поставки туркменського газу Газпрому був укладений сторонами в 2003 році. Умовою контракту, що діє до 2028 року, була закупівля в Туркменії російською компанією до 70-80 млрд кубв газу на рік за європейськими цінами. У 2009 році ціни на газ підскочили, що різко знизило привабливість контракту з позиції Газпрому.

«Тоді Газпром схитрував: перекрив на деякий час газові засувки на своїй стороні, через що старі труби в Туркменії в декількох місцях полопалися, – розповідає Крутіхін. – Їх швидко полагодили, але Газпром все одно відмовився виконувати контракт і заявив, що необхідно знизити ціни і скоротити обсяг».

Крутіхін вважає, що контракт ніколи не був економічно доцільним: «У Газпрому і так свої надлишкові потужності з видобутку, для яких не вистачає ринку. Тоді зіграла політична ідея перетягнути весь туркменський експорт на себе, не допустити будівництво газопроводів в Китай і в Європу через Каспій. Газпром закрив амбразуру грудьми, але через кілька місяців передумав». Очевидно, забувши, що контракт на той час вже був укладений.

За першу половину 2015 ніяких відомостей про борг Газпрому перед Туркменгазом у ЗМІ не з’являлося. Випад Туркменії саме в цей момент може бути пов’язаний з тим, що зараз інші держави і компанії активно висувають у бік Газпрому різні звинувачення. «Розслідування за монопольними практиками в Європі, арбітражні суди за високими цінами – скрізь Газпром програє. Ось і Туркменія вирішила вступити в цю кампанію», – коментує Крутіхін.

Газпром з великою ймовірністю буде змушений знижувати обсяги закупівель газу в Туркменії. Якщо ж тут має місце загострення більш старого конфлікту, то питання відкрите – привід назвати Газпром ненадійним партнером, що порушує умови контракту, в Туркменії є.

Джерело – http://novayagazeta.livejournal.com/3339662.html