facebook

Що дадуть Україні долари від МВФ

Кредит обміняють на реформи. Експерти: гроші Фонду з’їдять борги

98_main


Вчора Рада директорів МВФ схвалила нову програму кредитування України і затвердила фіндопомогу в обсязі $ 17,5 млрд. Надходження першого траншу очікується вже в березні: за словами прем’єра Арсенія Яценюка, він складе $ 5 млрд. Економісти говорять, що кредит необхідний, інакше нас чекає дефолт. Також він допоможе зміцнити гривню. Але, по суті, гроші будуть витрачені на борги без користі для пересічного українця (скільки Україна винна – див. Інфографіку).

Розрахована нова програма на 4 роки. “Домовленість повинна сприяти негайній економічній стабілізації в Україні, а також ряду глибоких і великих реформ”, – заявила глава МВФ Крістін Лагард. Яценюк, у свою чергу, зазначив, що програма допоможе Україні отримати ще $ 7,5 млрд міжнародної допомоги для стабілізації економіки. Раніше перший заступник міністра фінансів Ігор Уманський пояснював, що $ 17,5 млрд від МВФ – лише половина грошей, які Україні пообіцяв світ: “Загальна сума допомоги, озвучена МВФ – $ 40 млрд. А, наприклад, США хочуть виділити нам $ 2 млрд, ЄС – 1,8 млрд євро, Світовий банк – $ 2 млрд…” За його прогнозом, середньорічний курс долара – 21,7 грн.

__05

ЗМІЦНЕННЯ. Економісти раніше сподівалися, що перший транш складе $ 8-10 млрд. “Половина траншу піде в золотовалютні резерви НБУ, половина – на покриття дефіциту бюджету. Кредит дозволить нам уникнути дефолту і заспокоїть міжбанківський курс валют”, – сказав “Сегодня” аналітик компанії “Простобанк консалтинг” Іван Нікітченко. А президент Украналітцентру Олександр Охріменко каже:

Курс “замре” на 23-25 грн/$, але серйозних інвестицій в економіку цього року очікувати не варто

Інвесторам потрібен час, щоб відновити довіру до України: “Перший транш, потрапивши в резерви НБУ, за кілька місяців буде витрачений на виплату за колишніми боргами МВФ, і на розрахунки за газ. Тобто, ми його просто проїмо. Але гроші заспокоять громадськість і дадуть сигнал інвесторам”.

Читайте також:  Що чекає Україну після кредиту МВФ: товари подорожчають, але зарплати також виростуть

КОНТРОЛЬ. Контролювати витрату грошей і виконання реформ буде місія Фонду. Експерти стверджують: в меморандумі з МВФ є “маяки”, які потрапляють під моніторинг. Наприклад, в енергетиці – це підвищення тарифів на ЖКГ, і демонополізація ринку газу. Також від України чекають реструктуризації банків, реформи управління та прийняття антикорупційних законів. Залежно від того, як ми будемо справлятися зі взятими на себе зобов’язаннями, МВФ вирішить, чи виділяти нам наступний транш. Тому підвищувати тарифи і проводити реформи Україні доведеться – інакше над країною знову зависне загроза дефолту.

“Економічне диво не станеться”

Допомогу МВФ українці відчують як з позитивної, так і з негативною сторін, вважають експерти. Позитив – в невеликому зміцненні і тривалій стабілізації курсу гривні, що зменшить інфляцію, яка зараз прискорилася до 34% на рік. Олександр Охріменко впевнений:

“Ціни на основні продукти точно зупиняться, а імпорт – бензин, побутова техніка, автомобілі, фрукти-овочі, – подешевшають”

Падіння цін на імпорт експерт пояснює тим, що з ціни товарів підуть ризики, що закладаються бізнесом на випадок різкого стрибка курсу долара. А негатив кредиту, за його словами, – у зростанні цін на газ, електрику і компослуги до економічно обґрунтованих, адже це – одна з умов МВФ.

Уманський каже: кредиту нам вистачить на підтримку економіки в найближчі роки, оскільки програма Фонду розрахована до 2018 р. “Економічного дива чекати не варто, – каже Уманський. – Але за цей час ми зможемо стабілізувати ситуацію в країні шляхом проведення реформ, створення нових робочих місць і поліпшення інвестклімату. Зокрема, у Мінфіну є чітке завдання – за три роки Україна має вийти на бездефіцитність бюджету (зараз дефіцит – до 4% ВВП, або 52 млрд грн)”.

Читайте також:  Протягом 2015 року Україна від МВФ отримає 10 млрд доларів - Мінфін

 

Шукайте деталі в групі Facebook

Теги: ,