Шахрайства із платіжними картками: як прикарпатцям не стати жертвами

Небезпека карткових шахрайств чатує на користувача у банкоматі, Інтернеті і торговій мережі.

6700921

 

Журналісти сайту “24” підготували найпростіші і найефективніші поради, про що треба пам’ятати, щоб не стати жертвою обману, пишуть Версії.

Розібратися з хитрощами та методами шахраїв  допоміг директор Української міжбанківської Асоціації членів платіжних систем Олександр Карпов, він надав і корисні практичні рекомендації для власників карток.

Загальні поради

Користувач платіжної картки, отримуючи її у банку, має обов’язково узгодити форму взаємоінформування. Відповідно до закону про платіжні системи банк має у порядку, погодженому з власником картки, інформувати його про кожну операцію.Практично це можна зробити за допомогою смс. Тому погано, якщо ви часто змінюєте номер телефону. Не кажучи вже про те, що не варто економити 5-10 гривень на смс-інформування і ризикувати своїми коштами.

Якщо ж з підключенням смс-інформування у вас все гаразд – не забувайте реагувати на будь-яку незрозумілу активність. Олександр Карпов радить – якщо навіть смс про якийсь рух коштів по вашій картці приходить пізно увечері чи й вночі – не зволікайте, дзвоніть на гарячу лінію банку і з’ясовуйте, що відбувається, і блокуйте картку, якщо була спроба шахрайських дій.

Ще один корисний інструмент – встановлення лімітів на зняття готівки, операції в торговій мережі, інтернет-оплати тощо. Деякі користувачі карток вважають це певною формою контролю над коштами з боку банку. Насправді, це не так: відповідно до закону банки повинні проводити моніторинг операцій, і якщо обставини використання карток викликають підозри у шахрайстві, банк може встановлювати ліміт власноруч або і блокувати картку.

Тому, наприклад, якщо ви ніколи не використовуєте картку для оплати в Інтернеті, або для операцій за кордоном – заблокуйте цю можливість, і вже жоден шахрай нею не скористається. Якщо ж вам треба буде разово використати опцію – ви просто дзвоните в банк і повідомляєте, що плануєте здійснити таку операцію в певний період часу. Так само по ліміту – встановіть максимум на 300-500 гривень чи іншу зручну суму. Якщо треба буде перерахувати більше коштів – просто повідомте банк і попросіть пропустити таку операцію. Таким чином ви убезпечите себе, і навіть якщо шахраї отримають доступ до реквізитів вашої картки – скористатись коштами вони не зможуть, бо банк просто не пропустить таку операцію.

Ці прості поради на 90% забезпечать захист ваших грошей на картці.

Далі – про найпоширеніші ситуації, якими активно користуються шахраї, та як від них уберегтись.

1. Банкомати

Щоб скористатися вашою карткою, правопорушники мають отримати пін-код і скопіювати інформацію з магнітної стрічки карти. Роблять це різними методами. Найчастіше – встановлюють відеокамеру і записують, як ви вводите пін-код. Щоб порушити цей “ідеальний” злочин – просто прикривайте вільною рукою (чи капелюхом, наприклад) момент введення пін-коду. І навіть якщо вони отримають доступ до магнітної стрічки карти – без пін-коду задача для них значно ускладнюється, чи навіть і унеможливлюється.

2. Захоплення готівки

Ще одна поширена схема, масштаб дії якої, за даними Олександра Карпова, зріс за останній рік у 10 разів – це так зване захоплення коштів у банкоматі. Шахраї кріплять в отвір для готівки металеву пластину з наклеєним на неї двостороннім скетчем. У момент, коли ви знімаєте гроші, купюри просто приклеюються і назовні не виходять. Якщо таке сталось, радить експерт – спробуйте з’ясувати, чи є там така пластина і відірвати її. Не хвилюйтесь, якщо її там немає, то жодну деталь банкомату вам відірвати не вдасться, навіть якщо ви майстер спорту.

Якщо ніякої пластини немає, але гроші з отвору для готівки не виходять – дзвоніть у банк, якому належить банкомат, зазвичай на ньому вказаний телефон “гарячої лінії”. (Якщо ж банкомат без будь-яких розпізнавальних знаків – ним краще взагалі не користуватися). При цьому вимагайте, щоб співробітник банку представився вам. А вже потім зв’яжіться зі своїм банком, повідомте про ситуацію і про те, в який банк дзвонили і хто саме прийняв вашу заявку – нехай вони між собою з’ясовують, хто винен, і повертають ваші гроші.

3. Телефонні шахрайства

У ЗМІ та соцмережах описані чи не сотні випадків, коли дзвонять невідомі люди, називаються продавцем, співробітником банку, Пенсійного фонду, СБУ, кіберполіції тощо, і намагаються отримати від людини номер картки, місяць і рік її дії, перевірочні цифри зі зворотного боку картки. Експерт наголошує – ні в якому разі не давайте ці реквізити, нікому. Якщо у вас просять термін дії картки і перевірочні цифри – це 100% шахраї. Для переказу коштів на картку, якщо ви щось продаєте – покупцеві достатньо знати її номер. Все. Співробітники банку також можуть максимум запитати номер картки і отримати підтвердження від вас стосовно якоїсь операції, але ініційованої саме вами.

Якщо ви через якісь емоційні причини надали інформацію про дані вашої картки, а потім зрозуміли, що вас ошукали – негайно дзвоніть у банк і блокуйте картку (саме у таких випадках дуже допоможуть встановлені ліміти).

4. Електронна пошта

Якщо ви отримали лист електронною поштою, який тішить вас виграшем путівки, телефону, або супер-вигідною пропозицією для придбання будь-чого, можна на 99% бути впевненим, що те посилання, за яким вам пропонують перейти – несправжнє і шахрайське. Такі сайти спеціалісти називають фішинговими (про цю махінацію багато написано в Інтернеті). Він виглядає як звичайний сайт, але після введення реквізитів оплата не проходить, система начебто видає якусь помилку. У такому випадку – теж одразу дзвоніть у банк, з’ясовуйте, чи це дійсно збій системи чи шахрайство, і за необхідності блокуйте картку.

Більше того – навіть документи Word чи Excel, що надсилають у таких листах, можуть мати вірус, який встановлюється на ваш комп’ютер і відслідковує вашу активність у інтернет-банкінгу: як тільки ви вводите платіжні реквізити, вірус надсилає цю інформацію шахраєві.

Тому не вірте дешевим пропозиціям і різного роду акціям, і тим більше – не поспішайте одразу перечислювати якісь гроші.

5. Інтернет-реклама

Схожа схема і з рекламними банерами у Інтернеті на кшталт – поповнити рахунок, переказати кошти без комісії тощо. Відбувається те саме, що і у випадку фішингових сайтів — вони просто фіксують ваші дані по картці.

Експерт радить – здійснювати усі регулярні оплати (як поповнення мобільного телефону, комунальні платежі) тільки у перевірених платіжних системах.

6. Касири-шахраї

Під час оплати вами товарів у торговій мережі чи у ресторані при оплаті рахунку недобросовісні касири-офіціанти можуть “провернути” схему з фіксацією даних вашої картки. Наприклад, сфотографувати чи зняти на відео момент вводу пін-коду, а також – номер картки, термін дії тощо. Тому будьте уважними на предмет такої активності касира, у ресторанах та кафе не втрачайте картку з поля зору, вимагайте принести платіжний термінал до вас – це нормальна сучасна практика. Якщо запідозрили, що продавець чи офіціант зафіксував дані вашої картки – кличте охорону і поліцію ( з іхньою допомогою телефон зловмисника буде легко перевірити на наявність там відео чи фото з вашою карткою).

Наостанок, ще одна порада – мати декілька платіжних карток. Адже вони зазвичай прив’язані до єдиного рахунку і слугують своєрідними ключами – якщо блокуєте з якихось причин одну, то іншою можете користуватись і не втрачати доступ до свого рахунку.

І нехай шахраї минають вас і ваші гроші.

Автор: Яніна Ткачук

Джерело: versii.if.ua.