Чи добереться до нас дим Мордору

Вчора дим від лісових пожеж в Сибіру добрався до Москви.

На думку експертів, далі на захід він якщо й просунеться, то не сильно – але тим проблеми, як водиться, не вичерпуються.

sibirjmezaugunsgreks_nashbratsk_ru_729x547

Масштабні літні пожежі в Росії вже стали чимось на кшталт традиції. Хоча розпочались вони не надто й давно – вперше вогонь вийшов з під будь-якого контролю в 2010 році, коли тільки за офіційними даними загинуло більше 50 осіб і згоріли декілька тисяч будинків.

Цей рік не став винятком.І якщо російські офіційні відомства говорять про 107 активних лісових пожеж на площі 11 тисяч гектарів, то Грінпіс Росії, опираючись на дані супутникової зйомки, говорить, що ці дані безбожно занижені, і можна сміливого говорити про 1,5-2 мільйони гектарів пожеж. Що навіть більше, ніж в аналогічний період 2010 року.

Просто на відміну від тодішніх пожеж, коли горіло і в європейській частині Росії – в тій же Нижньоновгородській області, для прикладу – цього року найгірше розгорілось в Сибіру та на Далекому Сході.

Ситуацію з регулярними пожежами російський Грінпіс пояснює достатньо просто. Російський уряд жорстко недофінансовує лісове господарство, виділяючи близько 10 відсотків від коштів, необхідних для протидії вогню. Натомість підприємства лісової галузі – не без тиску місцевих чиновників, які дбають про свою репутацію – приховують масштаби лісових пожеж. Що призводить до подальшого скорочення фінансування. Таке от замкнене коло. А щоб спростити усім життя, російський уряд офіційно дозволив взагалі не гасити пожежі „ у важкодоступних місцях”. До яких, приміром, в Якутії зараховано 86% лісів, а по всій Росії – більше чверті.

При тому масштаб цьогорічних лісових пожеж став катастрофічним, на думку екологів, ще в кінці минулого місяця, коли в Красноярському краї загорілось більш ніж 350 тисяч гектарів (з яких в офіційну статистику потрапило трохи більше 2 тисяч). З того часу ліс горить з дедалі більшим розмахом. І смог, який вчора прийшов до Москви ледь помітним, вже два тижні висить над Красноярськом – містом-мільйонником, до речі – важкою чорною пеленою. Заставляючи людей днями сидіти вдома та намагатись вивезти дітей кудись, де менше диму. А тим часом дружина красноярського губернатора Наталя Толоконська розповіла мешканцям краю, як боротись з лихом. У своєму Instagram вона заявила: „Коли в голові чистих думок побільшає, брудне повітря перестане бути небезпечним! Можу навчити як лікар! Це моя зона відповідальності і компетентності! Невразливість – найяскравіша прикмета здоров’я !!!”. Як і куди поширюватимуться російські пожежі – сказати до ладу не може ніхто. Єдине, що відомо лікарям достеменно – це 10-15 відсоткове збільшення смертності, викликане смогом. Що і є людською ціною спалених лісів – окрім того, звичайно, що горять села, і ніхто до ладу не знає, чи є в них люди.

Читайте також:  У Держдепі прокоментували розмову глав Міноборони США і Росії

При тому всі ми живемо на одній планеті, і дикаємо тим самим повітрям Тому російські лісові пожежі вже встигли накрити смогом Монголію, а зростання вмісту продуктів неповного горіння деревини фіксують навіть у Балтії. Тому, при збереженні чинних вітрів, цілком ймовірним є потрапляння диму з Росії і до України. Зважаючи на погоду, цілком можлива поява і наших власних пожеж. Тому, вирушаючи на пікнік з шашликами, варто пам’ятати про елементарні правила пожежної безпеки. Хоча б для того, щоб не уподібнитись північно-східним сусідам. Якщо інших аргументів для адекватної поведінки бракує..


Джерело.