Астрономи отримали унікальні фотографії лавового озера на супутнику Юпітера

Фотографії Іо довели, що під товстою кіркою із застиглої лави в жерлі Локі сховане величезне лавове озеро.

1618363

Наземному телескопу LBT вдалося отримати унікальні знімки 200-кілометрового вулкана Локі на поверхні Іо, найбільш неспокійного небесного тіла Сонячної системи, і детально розглянути гігантське озеро з лави в його жерлі, заявляють планетологи у статті, опублікованій в Astronomical Journal.

“Раніше нам вдавалося побачити яскраві і вельми розмиті плями, що спалахували в різних точках на поверхні Локі минулими роками. Чіткі фотографії з інтерферометра LBT вперше показали нам, що ці спалахи випромінювання виникають одночасно в різних точках всередині жерла. Це свідчить про те, що підковоподібна форма Локі виникла завдяки існуванню в ньому активного лавового озера, чиї надра активно перемішуються”, – заявила Імке де Патер з університету Каліфорнії в Берклі.

Рідкісні знімки проходження трьох супутників Юпітера по диску

Де Патер і її колеги отримали одні з перших фотографій найбільшого вулкана Іо з часів прольоту “Вояджера” повз супутники Юпітера в 1979 році за допомогою незвичайного інфрачервоного телескопа-інтерферометра LBT.

LBT складається з двох дзеркал діаметром 8,4 метра, які об’єднані у віртуальну 23-метрову поверхню за допомогою обчислювальних алгоритмів й особливої ​​методики спостережень. Наприкінці квітня поточного року інша група вчених продемонструвала, що роздільної здатності цього телескопа виявилося достатньо для того, щоб побачити екзопланети в найближчому до нас “двійнику” Сонячної системи, планетарній HR 8799 у сузір’ї Пегаса.

Знімки Іо, отримані авторами статті за допомогою цього телескопа, виявилися досить чіткими для того, щоб підтвердити давні підозри планетологів – під товстою кіркою із застиглої лави в жерлі Локі сховане величезне лавове озеро. Його магма періодично вибирається на поверхню небесного тіла біля країв жерла, що й породжує ті спалахи, які помічали астрономи під час спостережень на інших телескопах.

Як вважають автори статті, подальші спостереження за Локі та іншими вулканами Іо допоможуть їм оцінити, як гравітаційна взаємодія Юпітера і його найбільш неспокійного супутника приводить до розігріву надр планети і сплесків геологічної активності. Такі спостереження життєво необхідні для того, щоб зрозуміти, які небезпеки можуть загрожувати зонду Io Volcano Observer, який NASA планує відправити до Іо у 2021 році.