Війна в крамниці: в Росії дедалі менше українських товарів

Українські продукти заміщуються в російських магазинах на місцеві або забороняються.

1644257

Про те, що торговельний конфлікт між Москвою та Києвом набирає обертів, в Росії здогадуються навіть обивателі, які не цікавляться політикою. Щоб це побачити, достатньо уважно оглянути продуктові полиці.Багато звичних українських товарів замінено на російські, білоруські або продукцію з інших країн, навіть з Гондурасу. Статистика підтверджує тенденцію: за перший квартал 2015 року український експорт до Росії обвалився на понад 60 відсотків, а за деякими позиціями – і на всі 100 відсотків. Які ж українські товари зникли з продажу в Росії, а які ще залишилися?

Що зникло і що заміщено?

Як повідомляється на сайті Державної служби статистики України, експорт до Росії за перший квартал 2015 року у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року скоротився на 61,6 відсотка. До нуля впали поставки до Росії молока та молочної продукції, яєць, меду, зернових культур, а також насіння соняшнику. Майже на 86 відсотків скоротилося постачання українських овочів, більше ніж на 90 відсотків – цукру й кондитерських виробів, продуктів з м’яса, риби та зерна, а також овочевих консервів. Ще майже на 80 відсотків упав експорт тваринних та рослинних жирів.

Ці продукти оперативно заміщуються продуктами з Росії та інших країн, причому найчастіше зберігається зовнішній вигляд упаковки. Наприклад, популярна в Росії українська марка овочевих консервів “Верес” замінена ідентичною на вигляд продукцією групи компаній “Пиканта”, виробничі потужності якої розташовані в Астрахані. Олія “Олейна”, яку раніше імпортували в Росію з Дніпропетровська, зберегла свою етикетку, але постачається тепер з Воронезької області.

На полицях російських магазинів можна знайти і “українську” перцівку та горілку, незважаючи на те, що в серпні минулого року Росспоживнагляд заборонив ввезення до Росії продукції найбільших виробників алкоголю в Україні. Щоправда, на етикетці написано, що слово “українська” вказує лише на назву рецептури та історію створення продукту, але не на країну походження. Реальний виробник міцного алкоголю – Росія.

Читайте також:  Росія визнає членство Савченко в ПАРЄ, але не її дипімунітет - адвокат

“Санітарні важелі”

Росспоживнагляд традиційно стоїть на варті російських державних інтересів, які, одначе, як виявляється, не завжди збігаються з інтересами споживачів. Останнім товаром з України в низці заборонених стали пральні порошки під маркою “Ушастый нянь” (мовляв, було виявлено їх токсичність). Товариство захисту прав споживачів “Росконтроль” провело експертизу в дослідницькому центрі Росспоживнагляду і з’ясувало, що російські порошки не менш токсичні.

Як заявили DW у “Росконтролі”, лабораторні дослідження підтвердили токсичність шести російських порошків. З цього питання було спрямовано офіційне звернення в Росспоживнагляд, повідомив голова товариства захисту прав споживачів Олександр Борисов. “Ми чекаємо на реакцію у вигляді використання результатів експертизи “Росконтролю” для обмежувальних бар’єрів від недобросовісного виробника”, – зауважив він. Відповіді відомства поки нема, порошок “Ушастый нянь” українського виробництва замінено на такий самий – російського (виготовлений на фабриці “Невська косметика” і входить до переліку забракованих “Росконтролем”).

Завідувач лабораторії міжнародної торгівлі Інституту Гайдара Олександр Кнобель заявив DW, що методи Росспоживнагляду незамінні сьогодні для російської влади, оскільки піти на звичайну заборону тих чи інших товарів не дозволяє необхідність дотримання міжнародних норм. “Якщо просто так забороняти, це суперечитиме правилам Світової організації торгівлі, і в протилежної сторони буде можливість це оскаржити”, – зазначив він.

В підсумку, за словами експерта, там, де неможливо застосувати “контрсанкції”, вдаються до “важелів санітарних та інших служб”. За оцінкою Кнобеля, якби не конфлікт, скорочення торговельного обігу між Росією та Україною було б у півтора рази меншим.

Джерело: Українська служба DW.