SIPRI: Росія надає терористам зброю, яку захопила в Грузії у 2008 році

Росія постачає сепаратистам на сході України не лише власну зброю, але й ту, що захопила в Грузії під час війни 2008 року

45021BF6-DD0D-492F-8B95-E842989B86F8_mw1024_s_n

Про це розповів дослідник в галузі торгівлі зброєю Сімон Веземан. Експерти Стокгольмського інституту досліджень проблем миру (SIPRI) це виявили, коли готували звіт про тенденції на міжнародному ринку зброї за 2010-2014 роки.

За результатами звіту, який оприлюднили 16 березня у Стокгольмі, Україна серед 10 найбільших експортерів зброї у світі.

Росія, другий найбільший постачальник зброї у світі, за останні п’ять років експортувала на 37% зброї більше, ніж за 2005-2009 роки. Невелика частина цих 37% підпадає під проросійських сепаратистів, що воюють на сході України. Останній звіт SIPRI про тенденції на міжнародному ринку зброї повідомляє про те, що Росія надала сепаратистам щонайменше 75 одиниць військової техніки.

Зокрема, Росія передала в руки сепаратистів 50 протитанкових ракетних комплексів “Корнет”, п’ять бронетранспортерів БТР-82А, 10 переносних зенітно-ракетних комплексів “Гром” і 10 танків Т-72.

Автор звіту SIPRI та дослідник в галузі торгівлі зброєю Сімон Веземан розповів, що доволі складно з упевненістю говорити про те, скільки та яку зброю мають терористи на Донабсі. Тим не менш, більшість зброї, яку бачать у руках проросійських бойовиків, – це та сама військова техніка, яку має українська армія.

“Цю зброю могли захопити в українських сил під час бойових дій або взяти з баз в Україні”, – сказав Веземан.

Однак деяких різновидів зброї, яку помітили в руках терористів, в Україні до 2014 року не було. Вона не залишилася там із часів Радянського Союзу, її в Україні не виробляють і туди не експортують, наголосив експерт.

Читайте також:  "Нехай посидить, мозок їй прочистимо". Росіянка, яку засудили за СМС, розповіла про свою справу

Зокрема, у сепаратистів помітили бронетехніку та танки, які виробляються лише в Росії, а отже і потрапили на територію України вони саме звідти, наголошують й автори звіту, й до них представники НАТО на тлі заперечень офіційної Москви.

Однак, є зброя, яка пройшла довший шлях, перш ніж потрапити на Донбас.

“Є також ракети, які помітили та ідентифікували в сепаратистів.Ці ракети первісно виробили в Польщі. Деякі з них експортували до Грузії у 2007 році. У 2008 їх захопили російські сили під час вторгнення в Грузію. Тепер ці ракети бачили в руках повстанців”, – сказав Веземан.

Він додав, що Грузія “точно б не постачала ракети сепаратистам”, отже вони потрапили до них через Росію.

Експерти розпізнають цю техніку, вивчаючи фото- та відеоматеріали, які публікують самі сепаратисти на власних сайтах та сторінках у соціальних мережах. Деяка техніка, наприклад,  має на собі реєстраційні номери та певні позначки, за якими експерти можуть дізнатися походження зброї

джерело radiosvoboda.org