Олекса Довбуш: карпатський розбишака чи борець за справедливість?

Його боялися заможні люди, а селяни складали про нього хвалебні пісні. Про його силу ходили легенди, а місце, де хоча б раз ступала нога найвідомішого ватажка опришків, одразу ж називали його іменем. Олекса Довбуш – ким він був?
1943740_800x600_dovbush

Хто такі опришки?

Опришків часто називають українськими Робін Гудами. Їхні методи боротьби з панами можуть викликати певні питання, проте точно відомо, що награбованими багатствами вони ділилися з бідними. Та й, скоріш за все, себе теж не ображали: золото Довбуша й у наш час шукають у Карпатах.

Опришки не просто грабували будинки багатіїв, вони часто влаштовували засідки на численних гірських дорогах. Перші згадки про них з’являються наприкінці 15 століття, але найбільша слава про опришків гриміла у 1730–1740 роках, коли ватажком повстанців був Олекса Довбуш.

Використовували опришки різноманітну зброю: списи, луки, арбалети.Проте кожен повстанець повинен був обов’язково мати бартку – гуцульський топірець.

1943725_800x600_pic%5CK%5CR%5CKrychevsky_Fedir_Dovbush_1931-1932

Джерело фото: encyclopediaofukraine.com, автор картини: Федір Кричевський.

Віхи біографії Довбуша

Людина, яка згодом наводитиме жах на всіх багатіїв Карпат, виросла в бідній сільській сім’ї. Олекса Довбуш народився у 1700 році в Печеніжині. Відомо, що ріс він не сам – мав брата Івана. Вони обидва були опришками. Але одного разу в печеніжинському шинку вони щось не поділили між собою. Сталась сутичка, один із опришків загинув, а розлючений Іван так вдарив топірцем Олексу по нозі, що той потім усе життя шкутильгав.

У Довбуша був простий одяг, а за поясом завжди красувалися два пістолі. Курив люльку. Детального опису зовнішності ватажка опришків не збереглося, проте про його нелюдську силу складено багато легенд. В одній із них говориться, що він з легкістю кидав з місця на місце важезні кам’яні брили.

Читайте також:  На Коломийщині діти вчаться у сільраді, а харчуються у столітньому аварійному приміщенні (ВІДЕО)

Достеменно не відомо, яка була причина смерті Довбуша. Цілком можливо, що не обійшлося без жінки: розгніваний чоловік застав свою дружину в обіймах Олекси Довбуша і вистрілив у нього. Однак достеменно відомо, що він був поранений в руку або плече. Його пораненого знайшли в лісі під купою гілок. Відомо, що в такому стані Довбуша водили на допити. Він сказав, що награбовані коштовності заховані на чорногірській полонині (мається на увазі Чорногірський масив).

Також відомо, що Олексу Довбуша не закатували; він помер, швидше за все, від втрати крові у 1745 році, а його голову вдягнули на палю у Космачі.

Легенди про Довбуша

Подейкували, що до 6 років Довбуш не ходив взагалі. Будучи малим, він побачив теля, яке застрягло в дерев’яній огорожі. Сяк-так Олекса до нього доповз та звільнив. З тих пір він зміг ходити самостійно.

Дужий Довбуш міг з легкістю рухати величезні каменюки. Одного дня він, показуючи місцевому пану, що жарти з ним погані, жбурнув до дороги немаленьку брилу. З того часу почали її називати Каменем Довбуша.

Хоча тіло ватажка опришків обезголовили, а частини тіла заховали в різних місцях, існує легенда, що свій останній притулок Олекса Довбуш знайшов на горі Шпиці.

Об’єкти, пов’язані з ім’ям ватажка опришків

Туристичний маршрут «Стежка Довбуша».

Камінь Довбуша у Яремчі.

Печера Довбуша у селі Підзахаричі.

«Скелі Довбуша» поблизу села Бубнище. Пам’ятник і музей у рідному Печеніжині.

Музей Олекси Довбуша в Івано-Франківську.

Музей Довбуша у Космачі.

У 1959 році зняли фільм «Олекса Довбуш».

На Закарпатті розпочали зйомки серіалу «Олекса Довбуш – легенда Карпат» з Валерієм Харчишиним та Марією Яремчук у головних ролях.

1943726_800x600_1434898192_oleksa-dovbush

Джерело фото: bezkino.com.

Відвідайте місця, де колись гриміла слава Олекси Довбуша та його побратимів. Хтозна, можливо, ви станете тим щасливчиком, який знайде легендарне золото Довбуша?

Читайте також:  Веселі вазони: прикарпатець вдома вирощував заборонені речовини. ФОТО

Джерело.