“Псевдотранзитники” перемагають… Держава в “мінусі”?

Експерти Міжнародної Асоціації автомобілістів Прикарпаття в коментарі для Deutsche Welle (DW) скептично оцінили законопроект, який наразі проходить кінцевий етап узгоджень в уряді та профільному комітеті Верховної Ради України. Вони вважають, що законопроект несправедливий до інших автовласників. “Виходить, що ті, хто сплатив мито – невдахи”, – коментує DW Василь Дзиндзюра, експерт Асоціації. Він вважає, що законопроект для автівок з іноземними номерами спричинить новий бум ввезення старих автомобілів, а це – збільшення аварійності на дорогах. “Далі буде колапс, бо кращі машини везти не будуть, люди не мають грошей. Весь мотлох з Європи буде в нас”, – каже Василь Дзиндзюра.

Законопроект ще в уряді, там вносять правки, але обов’язково до кінця року його допишуть і винесуть на голосування, обіцяє у розмові з DW голова Комітету податкової та митної політики Верховної Ради Ніна Южаніна.Тим часом власники транзитних номерів вже погрожують новою хвилею блокування пунктів пропуску, якщо його не ухвалять.

Для розв’язання проблеми заторів на кордонах, уряд погодився сісти за стіл переговорів з невдоволеними “псевдотранзитниками”. Попередньо влада і активісти погодили, що сума, яку має заплатити автомобіліст на іноземних номерах, буде фіксованою – в гривнях це 6 тисяч гривень на рік. Також обов’язково має бути реєстрація авто в Україні. Тобто водіям будуть видавати дублюючий номер, який буде діяти лише на території України. І з ним водій може перебувати рік, не перетинаючи кордон. Однак і цим компромісним рішенням власники транзитних номерів не надто задоволені. “Хай це буде на рівні 1-1,5 тисячі, але це все одно доступніше, аніж теперішні ставки. І сплативши раз, людина буде розпоряджатись своїм авто, як власним”, – каже Роман Тузяк.

Читайте також:  Оприлюднено головні тези доповіді Нємцова "Путін. Війна"

А тим часом у владі вже починають рахувати збитки від запропонованого законопроекту, бо якщо дозволять платити раз в рік, може статись так, що розмитнювати авто і офіційно платити по кілька тисяч доларів податків ніхто не захоче. “Звичайно, що це втрати для бюджету. Але хто переживає за бюджет? В нас всі відстоюють лише власні права. І ми мусимо на ці вимоги погоджуватись, щоб досягти компромісу,” – зазначила Ніна Южаніна.

Сьогодні, щоб потрапити автомобілем до Польщі, нерідко доводиться багато годин стояти у черзі. На пункті пропуску Шегині-Медика, куди вирушила кореспондентка одного дня наприкінці листопада, 30 автомобілів. “Це – невелика черга, – розповідає DW львів’янин Петро, який часто їздить до Польщі у справах. Каже, що інколи тут буває і до 200 автомобілів, тоді доводиться чекати до 10 годин і більше. Хоча додає, що найбільші черги все-таки в пункті пропуску на Рава-Руській, там постійно стоять по 200-300 автівок. “Більшість автомобілів у черзі – це учасники малого прикордонного руху, яку возять товар на продаж у Польщу, і звідти. І автомобілі на іноземній реєстрації, які мають перетинати кордон кожних 5 днів”, – каже чоловік і показує на номера автомобілів. – Подивіться, більшість з них польські, але власники їхні говорять українською”.

Одна з причин заторів – штучно створене засилля автомобілів на транзитних номерах. Річ у тім, що власникам завезених з Польщі не розмитнених автомобілів раз на декілька днів доводиться перетинати кордон.

Тарас Микитюк© спеціально для “Український простір Прикарпаття

За матеріалами публікації Deutsche Welle:

http://dw.com/p/2TMdp