П’ять новацій реформи: медики про те, як у 2017 лікуватимуться франківці

«Виглядає так, що уряд набрався  рішучості і 2017 рік стане в Україні роком початком реформ у первинній ланці охорони здоров’я, — каже заступник головного лікаря Івано-Франківська з медичного обслуговування Володимир Вовчук. — Зараз маємо ситуацію, коли міністерство і комітет Верховної Ради не мають принципових розбіжностей у законопроектах, які повинні запустити реформу. Найближчим часом на розгляд парламенту внесуть сім законів, які стануть нормативним підґрунтям для цього».

1maxresdefault

 

Зміни в системі охорони здоров’я почнуть з реформи первинної медико-санітарної допомоги, тобто з поліклінік, дільничних лікарів і педіатрів. Сімейна медицина, угоди між лікарем та пацієнтом та нова система фінансування — і це ще не вичерпний перелік новацій. Тож як нас лікуватимуть з 2017-го?

Лікар — лише сімейний

За словами Володимира Вовчука, не так давно у Франківську проходив форум Асоціації міст України і на ньому представники комітету ВРУ з охорони здоров’я та МОЗ ще раз підтвердили, що стратегічним напрямком є саме сімейна медицина.

Перехід до загальної практики сімейної медицини в Україні розпочали ще на початку 2000-х. Та на сьогодні у Франківську лише 21 сімейний лікар із 163 потрібних.Однак, цю проблему вирішили: «Ми саме завершили шестимісячну перепідготовку педіатрів і терапевтів до роботи в сімейній медицині. Усі готові працювати», — запевняє Вовчук.

В області ситуація дещо інша. Наразі на Прикарпатті функціонують 162 амбулаторії та 527 фельдшерсько-акушерських пунктів. За словами директора департаменту охорони здоров’я ІФ ОДА Мирона Матейка, за сімейним принципом на Прикарпатті обслуговується 55,5% мешканців.

«Сімейна медицина — найбільш економічно вигідний вид допомоги. У світі сімейні лікарі надають до 90% послуг. У нас на початках буде 70-80%», — каже Вовчук.

Місце проживання не впливатиме на те, який лікар вас буде лікувати. Обирати має пацієнт. А лікар надаватиме послуги на основі угоди з пацієнтом.

Читайте також:  У супермаркеті сховали касира, аби не відповідати за продаж алкоголю дитині

Угода та обов’язки пацієнта

Стосунки сімейного лікаря з пацієнтом будуть виключно за угодою, яку укладатимуть на рік або два.

«У цьому документі має бути прописано, що зобов’язаний робити лікар, і вперше прописані обов’язки пацієнта, — розповідає Володимир Вовчук. — До цього часу зобов’язаним був лише лікар, а пацієнт робив, що хотів, приходив, коли хотів і ні за що не відповідав».

3doctor-medical-consultation-generic

Серед обов’язків пацієнтів — планові профілактичні огляди щонайменше двічі на рік і регламентовані відповідно до віку і стану здоров’я обстеження. «Такий елемент дисципліни за кілька років дасть свій результат щодо раннього виявлення патології. Бо ж реально у нас у поліклініки щороку звертається менше половини населення», — каже лікар.

Окрім того, потрапити на прийом до вузькоспеціалізованого фахівця і планово поступити у лікарню можна буде лише за направленням сімейного лікаря.

Ліцензії та реєстрація

«Передбачається, що до 1 липня всі сімейні лікарі мають стати підприємцями (ФОП), — говорить Володимир Вовчук. — Тоді вони зможуть укладати угоди з пацієнтами. За попередніми розрахунками, за одним лікарем у Франківську має бути закріплено від 1500 до 2000 пацієнтів».

1family-doctor

«У сільській місцевості цей показник становитиме 1200 людей на одного. Також лікар має отримати ліцензію на сімейну практику», — додає Мирон Матейко.

Платити за послуги, а не за години

На первинну медичну допомоги для кожного пацієнта держава передбачила 210 грн на рік. Тобто за кожен договірз пацієнтом держава перерахує лікарю 210 грн. За них пацієнт отримує послуги, а також пільгові рецепти на препарати, до прикладу, від діабету, серцево-судинних хвороб і т.д.

«Це не медичне страхування, це зміна системи фінансування первинної ланки. Ніяких додаткових внесків не буде, — наголошує Володимир Вовчук. — Просто ті кошти, які ми заплатили при сплаті податків, не будуть йти на лікарню, поліклініку, а прямо лікарю — за послуги. Зараз — є люди, нема людей —треба платити за години роботи. Тепер плата лише за послугу, надану пацієнту».

Така система, кажуть медики, стимулюватиме лікарів працювати якісніше, краще стежити за тим, щоб пацієнти були здоровіші.

Читайте також:  В Івано-Франківську ДТП на Набережній (фото)

Центри первинної медико-санітарної допомоги

Маючи повну автономію з коштами, лікарі зможуть самостійно обирати для себе форму роботи.

«Лікарі, які стануть підприємцями, зможуть працювати як самостійно у приватних офісах, так і мати групову практику у центрах первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) або у приватних поліклініках», — розповідає Володимир Вовчук.

Центри допомоги створять через реорганізацію нинішніх поліклінік. В Івано-Франківську таких буде чотири.

«У нашій області вже зараз працюють п’ять центрів надання медико-санітарної допомоги: у Снятинському районі, в Коломиї та районі, в Калуші та Косівському районі, —каже Мирон Матейко. — Зараз триває адмінреформа, створюються об’єднані територіальні громади. За планом їх мають створити близько 50. У кожній відкривати ЦПМСД з повним штатом — недоцільно. Тому планується відкриття таких структур у великих містах, або в об’єднаннях кількох ОТГ з населенням від 25 до 30 тис».


Джерело.