Івано-Франківськ витратить рекордні кошти на новорічно-різдвяні свята

Підготовка до святкування Нового року та Різдва завершується. івано-Франківськ відзначить їх на широку ногу і витратить на те рекордні кошти. Якщо попередніми роками свято коштувало для платників податків не більше мільйона гривень, то тепер може перевищити 4 мільйони гривень.

 

csm_junmjmijmi_f67471a118

Чим дорожче — тим краще?
Головною новацією цьогорічних новорічних святкувань в Івано-Франківську є те, що міська ялинка штучна. Як повідомив керівник КП «Івано-Франківськміськсвітло» Віктор Синишин, висота ялинки 18 метрів, вона пухнаста та вогнетривка. Ялинку не прикрашали іграшками — натомість закупили 3D-ілюмінацію вартістю 750 тисяч гривень. Штучна ялинка допоможе вберегти живі дерева від вирубування, а також зекономить бюджетні кошти, оскільки служитиме і в наступні роки.Однак у процесі новорічних закупівель не обійшлося без скандалів. КП «Івано-Франківськміськсвітло» визнало переможцем торгів ПП «Ялинка України» (з реєстрацією у Тернопільській області). Конкурентом тернополян була одеська фірма «Люм’єр-Україна», яка запропонувала поставити містові штучну ялинку за 380 тисяч гривень. Та її пропозицію тендерний комітет відхилив, натомість обрав варіант з ПП «Ялинка України» за 562 тисячі гривень.

Представник одеської фірми у коментарі телеканалу «РАі» заявив, що тендер був упереджений, адже в його документації прописали навіть характер кріплення гілок до ялинки та вказали, що вона має складатись із семи частин. Тобто одесити підозрюють, що такі умови прописували під конкретного учасника торгів.
Одеська фірма, яка у 2012 році поставила 40-метрову штучну ялинку для Києва, оскаржила результати тендеру в Антимонопольному комітеті України. Адміністративна колегія АМКУ з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель ухвалила зобов’язати КП «Івано-Франківськміськсвітло» скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції ТзОВ «Люм’єр-Україна» та рішення про визначення приватного підприємства «Ялинка України» переможцем процедури закупівлі штучної новорічної стовбурової ялинки.

Читайте також:  Поліція двічі оштрафувала депутата, хоч той погрожував посвідченням

Щоправда, івано-франківські комунальники це рішення проігнорували. В. Синишин у коментарі інтернет-виданню «Бліц-інфо» заявив, що підприємство оскаржуватиме це рішення АМКУ, а вже через день почали монтаж тернопільської ялинки.

Штучна чи жива?
Іванофранківці по-різному поставились до встановлення штучної ялинки. З одного боку, штучні дерева для святкувань — це світовий екологічний тренд, однак для наших людей, які живуть по сусідству з Карпатами, це досить незвична практика. Тим більше, що вирубування лісів не припиняється, а у Київ доставили для святкувань живу ялинку з Прикарпаття. Викликають сумніви і фінансові аспекти справи. Торік Івано-Франківськ витратив на встановлення та оформлення живої ялинки 145 тисяч гривень, ще 195 тисяч — на ілюмінацію у місті та 34 тисячі — на демонтаж ялинки та ілюмінації. Цього року можемо говорити про витрати на порядок більші. Крім штучної ялинки за 562 тисячі, місто закупило ще й ялинкову 3D-ілюмінацію за 758 тисяч у згаданої фірми «Ялинка України». Ще 390 тисяч витратили на закупівлю різноманітних іграшок (світлові фігури, олені, сніговики).
Однак всі ці витрати затьмарили плани витратити майже 2 мільйони гривень на святкову ілюмінацію. У попередні роки левову частку робіт з підготовки святкувань виконувало КП «Івано-Франківськміськсвітло», яке має відповідний досвід, кваліфікованих працівників, а також спецтранспорт для монтажу ілюмінації. Однак нинішнього року чомусь вирішили зробити ставку на приватників, які запропонували вдесятеро дорожче зробити те, що робили у попередні роки комунальники.

2 мільйони — на гірлянди
«Івано-Франківськміськсвітло» провело два тендери, переможцем яких стало тернопільське ТОВ «Євромет». За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом діяльності ТОВ «Євромет» є «роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах». і немає й згадки про види діяльності, пов’язані з монтажем електричного обладнання.

Читайте також:  Як же виглядатиме новий міст на Пасічну?

Щоправда, з першого разу здійснити закупівлю не вдалося. Тендерний комітет вирішив скасувати результати закупівлі через «виявлене порушення, яке неможливо усунути». «З метою уникнення відповідальності в результаті виявлення порушень контрольними органами та через неможливість вносити зміни до ДТТ необхідно прийняти рішення про скасування проведення торгів», — йдеться у протоколі тендерного комітету «івано-Франківськміськсвітла». Однак через місяць процедуру закупівлі провели заново, і перемогло згадане тернопільське ТОВ «Євромет». Відтак підприємство поставить містові гірлянду «Метеоритний дощ» за 530 тисяч гривень та гірлянди для декорації стовбурів дерев за 1,45 млн. гривень.

Отож усі закупівлі до Новорічних свят пройшли старі схеми закупівель ProZorro. Початок роботи системи в Україні супроводжувався потужним піаром. ProZorro подавали як чи не головний механізм боротьби з корупцією у сфері державних закупівель. Проте, як зазначає радіо «Свобода», незалежні експерти вказують на можливість маніпулювання системою. Серед способів обходу ProZorro фахівці виокремили, як розповіли журналістам в аналітичному центрі «Ейдос» та українському представництві міжнародної організації «Transparency International», такі: розмитий опис предмета покупки; відсутність у переможців документів, які необхідно було надати на момент подання заявки; виписування умов під власних постачальників. Схоже, чиновники швидко знайшли вразливі сторони системи і продовжують працювати за старими схемами.


Джерело.