facebook

МВС і Генпрокуратура гальмували розслідування вбивств на Майдані?

Група при Раді Європи оприлюднила звіт щодо слідства у справі вбивств під час Євромайдану. Є багато запитань

172A99A1-67A3-4275-972B-596140A4A690_w640_r1_s_cx0_cy3_cw0

Відсутність координації між правоохоронними структурами, підривні дії судів і загалом відсутність істотного прогресу у справі вбивства євромайданівців за понад рік розслідування – висновки Міжнародної дорадчої групи при Раді Європи, що намагалася з?ясувати обставини загибелі протестувальників узимку 2014 року. У деяких силових відомствах України вже обурилися з таких висновків і наголосили, що міжнародна група має застарілу і недостовірну інформацію. Деякі експерти тим часом висловлюють невпевненість щодо того, чи керівництво України взагалі має політичну волю розслідувати цей резонансний злочин.

Відсутність належної співпраці між Міністерством внутрішніх справ, Генеральною прокуратурою й Службою безпеки України у розслідуванні вбивств євромайданівців – одна з ключових тез доповіді Міжнародної дорадчої групи. Її учасники висловлюють подив із цього приводу і нагадують про резонанс справи.

«Кількість слідчих, які займалися конкретно справою Майдану, група вважає абсолютно неадекватною. Той факт, що протягом року змінилося три генпрокурори, так само, як те, що від розслідування справи відсторонили двох керівників слідчої групи, мало серйозний вплив на прогрес, якість і ефективність розслідування», – заявив голова Міжнародної дорадчої групи Ніколас Братза.

Серед претензій групи – діяльність Міністерства внутрішніх справ.Згідно з висновками звіту, «є підстави вважати, що МВС у своєму ставленні до Генпрокуратури не було налаштоване на співпрацю і в деяких аспектах навіть чинило перепони».

У МВС уже назвали критику на свою адресу необґрунтованою. У реакції відомства, оприлюдненій прес-службою, наводиться перелік досягнень міністерства у контексті розслідування злочинів проти мітингувальників. У МВС висловили припущення щодо того, що Міжнародна дорадча група, ймовірно, мала недостовірну і застарілу інформацію, і заявили, що готові зустрітися з представниками групи й обговорити перебіг розслідування «у межах, допустимих для слідства».

Читайте також:  Радник голови СБУ повідомив про переговори про звільнення 25 заручників

До Махніцького і Яреми багато запитань

Не менше зауважень у групи і до діяльності Генпрокуратури, а саме – до її колишніх очільників Олега Махніцького і Віталія Яреми. Останній, за даними Міжнародної дорадчої групи, нібито взагалі блокував затримання декого зі співробітників «Беркуту», ймовірно причетних до вбивства протестувальників.

Також, за даними групи при Раді Європи, навіть наприкінці літа 8 із 12 ключових підозрюваних у розстрілі мітингувальників ще були в Україні. Але їх чомусь не затримали.

Ані Махніцький, ані Ярема зауваження на свою адресу не коментували. Чинний генеральний прокурор Віктор Шокін в інтерв?ю агентству «Інтерфакс-Україна» зазначив, що, за його даними, процес розслідування загальмувався ще за очільництва першого після подій Євромайдану генпрокурора Олега Махніцького. «З того, що я подивився у справах, що мені доповідали, при Махніцькому не було взагалі ніякого прогресу», – сказав Шокін.

«Були моменти, які лежали на поверхні. Чому їх не використали – не можу сказати», – додав генпрокурор.

Документи зникли, а винних не знайшли

Євгенія Закревська – одна з адвокатів родин героїв Небесної Сотні. Протягом усього минулого року вона неодноразово у своєму «Фейсбуці» висловлювала зауваження до перебігу слідства у справі вбитих мітингувальників. Адвокат вважає більшість зауважень Міжнародної дорадчої групи обґрунтованими.

FB2DB9EE-1627-4E99-A4DC-4F3DEAC4AA21_cx0_cy18_cw66_mw1024_s_n_r1
Євгенія Закревська

У коментарі Радіо Свобода Євгенія Закревська розповідає, наприклад, про те, як одного дня у МВС зникли важливі документи, що стосувалися службового розслідування дій тих правоохоронців, які могли бути причетними до розстрілів.

«Осіб, які були відповідальні за ці документи, ніхто не притягував до відповідальності. Яким чином це (зникнення документів – ред.) сталося, невідомо», – зазначає адвокат.

За словами Євгенії Закревської, деякі з людей, які працювали у МВС під час трагічних подій Євромайдану і яких могло зачепити службове розслідування, і далі працюють у відомстві, і не можна виключити, що вони мають змогу негативно впливати на слідство.

Читайте також:  “Тобi сподобалося, правда? Тому не треба сліз! Так усі українки роблять!” – З заробіток тікала пoбитa і спycтошена

Водночас, на думку адвоката, перебіг слідства у справі останнім часом дещо налагодився. Зокрема завдяки тому, що наприкінці минулого року у структурі Генпрокуратури створили управління спеціальних розслідувань.

Невідомо, з якими матеріалами працювала МДГ – Замятін

Аналізуючи публічний аспект перебігу слідства у справі загибелі євромайданівців, експерт політико-правових програм Центру Разумкова Віктор Замятін каже, що не певний, чи найвище керівництво держави має політичну волю довести це розслідування до кінця. Він, однак, також не радить сприймати звіт Міжнародної дорадчої групи за істину в останній інстанції.

53_tn

Віктор Замятін

«Ми не знаємо, які матеріали були у розпорядженні цієї комісії, яких матеріалів бракувало, які матеріали надавали МВС і ГПУ, яких не надавали. Цього всього у відкритому доступі немає», – звертає увагу експерт.

Серед моментів звіту Міжнародної дорадчої групи, які викликають запитання, – зокрема й висновок звіту про те, що участь так званої «третьої сили» у розстрілі мітингувальників 20 лютого малоймовірна. У лютому цього року голова СБУ Валентин Наливайченко заявив, що має докази причетності до розстрілів російських снайперів. Водночас у Міжнародній дорадчій групі заявили, що доказів цього від українських правоохоронців не отримали.

джерело http://www.radiosvoboda.org/content/article/26930859.html

загрузка...