Забутий порятунок (ФОТО)

Починаючи з 2014 року – з моменту вторгнення російських військ в Україну, в складі різних добровольчих формувань та частин ЗСУ воюють добровольці з Грузії. Кожен з них має власну мотивацію – хтось захищає Україну, хтось зводить рахунки з росіянами за попередні війни. Проте всі вони відчувають, насамперед, борг перед Україною, адже колись українці врятували тисячі грузин.

У 1993 році перша абхазька війна була в самому розпалі. Росіяни та контрольовані ними абхазькі бойовики безпощадно здійснювали етнічні чистки, що змусили тисячі корінних мешканців-грузин покинути власні домівки та рятуватися втечею.

До 30 вересня 1993 абхазькими бойовиками контролювалася вже майже вся територія автономії. Близько 250 000 чоловік по всій Абхазії стали біженцями і досі не можуть повернутися у свої будинки, відвідати могили рідних. Кілька десятків тисяч біженців кинулися рятувати свої життя і рушили в Кодор.Серед них були як військові, що обороняли місто, так і їх сім’ї, жінки, діти, старі. Коли вони йшли з міста стояла спекотна погода, було бабине літо. Як на зло на початку жовтня в Сванетії випав сніг, люди стали замерзати. Ті хто не йшов вперед, вмирали одразу. Не вистачало продовольства, теплого одягу.

У Грузії самій не вистачало сил і засобів вивести стільки людей, або навіть надати елементарну допомогу. І в цей час на допомогу прийшли українські льотчики. Вони літали з Кутаїсі і Зугдіді в Сванетії, скидали їжу і теплі ковдри біженцям, вивозили старих і дітей, які не могли самі йти далі. На жаль, один вертолі з біженцями на борту врізався в гору, всі загинули.

17 вертольотів Українських ВПС (15 Мі-8МТ та 2 Ка-27) евакуювали біженців. Це була гуманітарна допомога. Польоти йшли в основному з Кодорської ущелини в сторону Кутаїсі. В період з 10 по 14 жовтня було вивезено 7634 людини, а в район лиха доставлено 487 т вантажів (продукти харчування, медикаменти, ПММ та одяг).

Читайте також:  На Франківщині проживає на 75 тисяч більше жінок, ніж чоловіків

Та українці надали не лише гуманітарну допомогу. Багато українських добровольців воювали за Грузію проти росіян та сепаратистів. Зокрема, на цьому наголошував Надзвичайний і повноважний посол Грузії в Україні Міхеіл Уклеба.

Він нагадав про солідарність з боку України в складний для Грузії час: «Українці воювали в нас в Абхазії. Декілька людей загинули. Крім того, президент України Леонід Кравчук надіслав вертольоти, і вертолітники врятували декілька тисяч людей, вони перевозили людей».

Про цю історію зараз чомусь не згадують. Проте, Грузія завдячує Україні тисячами життів своїх громадян. Цей період є ще однією славетною сторінкою історії України.

 

За матеріалами:

https://www.5.ua/suspilstvo/pid-chas-viiny-v-hruzii-ukrainski-vertolitnyky-vriatuvaly-dekilka-tysiach-liudei-posol-89592.html

https://mil.in.ua/1993/