facebook

“Головна тема”: як аферисти заробляють на українських заробітчан

Як виїхати на заробітки і не стати жертвою масштабної афери

Попит на роботу за кордоном серед українців досить високий, а більшість трудових мігрантів шукає більш високий заробіток. Так, за даними Державного комітету статистики, 71% виїжджаючих на заробітки за кордон, головною причиною назвали низьку зарплату в Україні.

У пошуках шляхів мігрувати багато українців стають жертвами шахрайських схем. Журналісти суспільно резонансного проекту “Головна тема”, який виходить в ефірі телеканалу “Україна” по п’ятницях о 20:00, з Оленою Кот викрили одну з таких схем і розповіли, як уберегтися від аферистів.

Журналісти розповіли історію українців, які планували виїхати на заробітки, а стали жертвами масштабної афери. Героїня сюжету програми Тетяна зібралася в Чехію, щоб син міг здійснити свою мрію і стати курсантом морської академії. За трудову візу і роботу в Празі на заводі жінка заплатила посереднику, агентству з працевлаштування, 11000 гривень за двох осіб, а залишилася і без роботи, і без грошей. Агентство пообіцяло за місяць оформити трудову візу і знайти роботу в Чехії, пройшло півроку, але ніяких новин.

“Я дзвонила в фірму, щоб повернули гроші, а мені говорили, мовляв, які гроші? Ми нічого не повертаємо. Почалися якісь відмовки “ваші документи десь в процесі, тому ми нічого не будемо повертати”, – розповіла Тетяна.

Журналісти знайшли агентство в інтернеті, фірма виробляла враження надійної: офіційний сайт, офіс в Києві, позитивні відгуки.

Згодом на зв’язок з журналістами вийшли ще кілька постраждалих з Харкова, які також планували відправитися на заробітки до Чехії. Вони заплатили посереднику кошти, однак, прочекавши 4 місяці, так і не отримали відповідь.

Так, журналісти разом з постраждалими відвідали агентство і залучили інспектора служби праці, який влаштував справжній рейд. Співробітники в офісі запевняли, що опинилися там випадково. Ймовірно, вони працювали на агентство нелегально. Крім того, власник фірми на приховану камеру зізнався, що працює без ліцензії. У Держпраці запевняють, що це вже – кримінальна справа.

Читайте також:  Заробітчани з початку року переказали в Україну $4,2 мільярда

Директор фірми погодився зустрітися з журналістами “Головної теми” каналу “Україна”, щоб пояснити, куди поділися гроші.

“Відбулася ситуація, яка завадила мені зробити це (розрахуватися з клієнтами. – Ред.). Я взяв купу кредитів, позичив грошей, щоб це питання вирішити”, – виправдовувався він, пообіцявши, що всі кошти поверне. На наступний день після зустрічі з журналістами, агентство, дійсно, повернуло кошти і Тетяні, і харківським студентам.

Як встановили журналісти, агентство обдурило не тільки героїню сюжету, але і сотні інших українців.

В ході розслідування також з’ясувалося, що “Головна тема” вже робила сюжет, в якому згадувалося це агентство, коли розповідала історію сім’ї Самойленко з Бучі. Вони віддали цій фірмі 1000 доларів за трудову візу і роботу на заводі в Чехії. Втім, приїхавши на місце, виявилося, що віза у них туристична, і жоден завод їх на роботу не чекає. Лише після втручання журналістів Самойленко вдалося знайти роботу в Чехії і залишитися там.




Так, експерти в студії “Головної теми” дали кілька порад для українських заробітчан, щоб не потрапити на гачок шахраїв:

1. Ретельно вивчіть інформацію про посередника, який шукає вам роботу: зверніть увагу на реєстрацію і ліцензію. Згідно з ліцензійними умовами, посередники мають право працевлаштовувати тільки на ті підприємства, з якими укладені зовнішньоекономічні контракти. Тобто, якщо в документах вказано польське підприємство, а фірма пропонує поїхати в Італію, Фінляндію чи Норвегію, то, звичайно, така робота не буде офіційною.

2. Якщо вам обіцяють високу заробітну плату, нескладну роботу, то це теж повинно насторожити.

3. Українці не повинні платити за своє працевлаштування за кордоном. У всьому світі послуги посередника оплачує роботодавець, який шукає для себе персонал.

Читайте також:  У Польщі задумали відправити чартери за заробітчанами з України

4. Якщо з вами не розраховується роботодавець, або виникають інші проблеми, то необхідно звернутися в місцеву інспекцію праці, поліцію, українське консульство або посольство.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.